Blog tematyczny, czy blog wielotematyczny

Blog tematyczny, czy blog wielotematyczny

Przed założeniem bloga trzeba sobie odpowiedzieć na parę pytań, dotyczących nie tylko kwestii technicznych, gdzie założyć bloga i jaki hosting będzie spełniał potrzeby. Ważną kwestią jest to jak będzie wyglądał blog, czy będzie on poruszał tylko jeden temat i będzie blogiem tematycznym, czy może wiele tematów i „skończy” jako blog wielotematyczny.

Blog wielotematyczny ma tą zaletę, że można na nim poruszać różne tematy, a dzięki temu zawsze będzie o czym pisać, po prostu tematy się nie wyczerpią. Jeszcze jedną ważną zaletą bloga wielotematycznego jest fakt, że nie będzie tak zwanego wypalenia. Na blogu tematycznym ciągle pisze się posty dotyczące mniej więcej tego samego, co może w końcu znudzić i na krótszy lub dłuższy czas spowodować przerwę w pisaniu co dla bloga nie jest dobre, ponieważ lepiej jak treści są dodawane regularnie. Z kolei blog tematyczny skupiając się na jednej tematyce powoduje, że łatwiej zdobyć stałych czytelników, bo wchodząc na bloga wiedzą czego się spodziewać i jakie tematy będą na nim poruszane, co na blogu wielotematycznym nie jest takie pewne.

Ludzie na blog tematyczny wchodzą świadomie wiedząc mniej więcej czego się spodziewać z kolei na blog wielotematyczny mogą wejść z ciekawości, aby sprawdzić co tam jest i albo zostaną, albo nie. Prowadząc bloga na jeden temat można też stać się w oczach ludzi ekspertem w danej dziedzinie, co bardzo korzystnie wpłynie na jego reputację i wyniki w wyszukiwarce. Blog tematyczny łatwej jest pozycjonować, ponieważ można skupić się na frazach tylko z jednego tematu, natomiast blog wielotematyczny musi skupić się na wielu różnych frazach, często nie mających ze sobą zupełnie nic wspólnego.

Najlepiej jest wszystko zaplanować przed założeniem bloga, ale nie zawsze się to udaje. Nie raz blog miał być tematyczny i z taką myślą był zakładany, ale ludzie stwierdzili, że chcą też poruszać inne tematy więc co jakiś czas dodawali nowy i tak w naturalny sposób blog stał się wielotematyczny. Oczywiście zawsze można założyć kolejny blog, ale należy pamiętać, że jeśli ma być on wysoko w wyszukiwarce oraz czytany przez ludzi, na czym chyba zależy każdemu blogerowi, to muszą być tam regularnie dodawane wysokiej jakości, ciekawe treści, a sam blog i jego posty promowane, co nie jest łatwe gdy na każdy temat chce się założyć osobny blog.

Zarówno blogi tematyczne jak i wielotematyczne mają swoje plusy i minusy. Przed założeniem bloga należałoby wszystko przemyśleć i podjąć decyzję jaki rodzaj bloga będzie założony. Oczywiście blog zawsze może ewoluować nie jest tak, że po jego założeniu to koniec i już nic nie można zmienić.